Kezdőlap » Blog » Florina 3. interjúja

Florina 3. interjúja

Az iskolarendszerrel kapcsolatban tudsz hátrányokat is említeni?
Véleményem szerint a hátrány egyaránt a finn iskolarendszer sikerében rejlik. Mint ahogy említettem az előző kérdéseknél, a finn iskola egyik különlegessége, hogy a diákok nagymértékben tudják személyre szabni az oktatást. Ők határozzák meg, mikor és mit szeretnének tanulni és azt milyen szinten (mert a tantárgyak különböző nehézségi szintekre vannak beosztva). Ez miatt rengeteg kurzus között lehet választani és az évfolyamok is egy kicsit összemosódnak, mert vannak olyan kurzusok, ahol végzősök és elsősök vannak jelen egyszerre.

Ezek alapján a hátrány az, hogy nincs egy fix csoport, akivel mindig együtt tudsz tanulni, hiszen minden órád más-más emberekkel van és ráadásul az órarended másfél hónaponta változik, így ha esetleg sikerült is volna összebarátkoznod valakivel, nem biztos, hogy a következő hónapban lesz közös órátok. Ez nem csak a cserediákoknak, hanem a finneknek is nagy falat, ha ismerkedésről van szó. Így sokkal nehezebb baráti kapcsolatokat kialakítani másokkal és esetleg, aki egy kicsit zárkózottabb, annak szinte lehetetlen. Ezt a finnek is megsínylik, sok olyan ember van, aki mindig egyedül bolyong a folyosókon.

– Milyenek az emberek? Milyen tradícióik vannak?
Egy előző kérdésben már egy kicsit részletesebben kifejtettem ezt a témát, de röviden a finneket egy dióhéjhoz tudnám hasonlítani. Nagyon nehéz megtörni őket, de ha egyszer sikerül, akkor egy kincs rejlik belül. ☺ Ez a nemzet nem éppen a szociális képességéről híres, elég nehéz őket megközelíteni, de nem lehetetlen! Cserediákként Finnországban ez lehet az egyik legnagyobb kihívás, hiszen a finnek önmaguktól nem fognak közeledni feléd, neked kell mindig megtenni az első lépéseket és ez még jobban érvényesül tinédzser korban, amikor még érzékenyebbek a szociális hatásokra. De a távolságtartás alapja messze nem a rosszindulat, csupán a tisztelet. Ők nem szeretnének belefurakodni a privát szférádba, vagy esetleg megzavarni az utcán, ha feltétlenül nem szükséges. A rideg külső ellenére a legtöbb finn hihetetlenül kedves és segítőkész. Sosem felejtem el azt a sok mosolygós arcot, amivel akkor fordultak felém, ha segítséget kértem tőlük.

Véleményem szerint a finn habitus alapja maga az ország földrajzi helyzete. Hatalmas terület, tele fákkal és tavakkal, rettentően kevés emberrel. Így ezek az emberek a fagypont alatt, távol egymástól fákkal elválasztva éltek évszázadokon át (költői túlzással). Ez megmagyarázza azt is, hogy miért van ennyi nyelvjárás, és hogy miért ragaszkodnak ennyire a természet szépségeihez. Ők alapjáraton nyugodt emberek, akiknek nincs nagyobb igényük, mint a nyugalom és a harmónia.

Mivel egy nagyon modern családban éltem, ezért nem sok lehetőségem volt megtapasztalni a finn szokásokat, de természetesen az alapvető dolgokat el tudom nektek mesélni. Bizonyára mindenki hallott a szaunáról. Nah, a szauna finn. És amikor ezt mondom, egy olyan tömény szauna-élmény van mögöttem, hogy a legtöbb ember el sem tudná képzelni. Kezdjük ott, hogy a finn házak mindegyike, a lakóházak is fejenként rendelkeznek egy szaunával. Az év szinte minden napján szaunáznak, télen is, nyáron is. A szauna után elengedhetetlen a tóban való megmártózás, amit finnül avanto-nak hívnak. Amikor tél van, ezt úgy kell elképzelni, hogy a jeges tóból kivájnak egy részt és gyakorlatilag szauna után felhevült testtel úszkálunk egyet a jeges vízben.

A másik pozitív tapasztalatom az az áfonyaszedés volt. Minden ősszel a nyirkos időjárásban terem meg a vad áfonya az erdőkben, amit az emberek előszeretettel mennek el szedni. De az elején le kell szögeznem, hogy a finn erdők csodálatosak. Ezek igazi erdők, amik sosem voltak még kivágva, a lábunk térdig süpped a mocsáros talajban, a levegő kristálytiszta, a madarak csiripelnek és néha látni egy-egy vadállatot is. Ilyen környezetben csinálni bármit is igazi élmény, de mi sokszor mentünk vadáfonyát szedni a gyerekekkel, ami szinte már meseszerű volt. Úgy kellett egyenként az apró bogyókat elővadászni a bokrokról és a földről, az ujjunk majd lefagyott, de mindig versenyeztünk ki mennyi vödörrel tud szedni.

– Sok barátot szereztél?
Ezzel a kérdéssel folytatjuk a következő bejegyzésben Flori beszámolóját.

Vélemény, hozzászólás?

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .